آیا تا به حال فکر کرده اید که تمرکز چیست و چگونه آن را تقویت کنید؟ بیایید سعی کنیم تمرکز را تعریف کنیم و توضیح دهیم که تمرکز روی کار و خانواده چگونه انجام می شود و چه تاثیری در زندگی ما دارد.

تعریف تمرکز

تمرکز توانایی هدایت توجه شخص مطابق با اراده فرد می باشد. این به معنای کنترل توجه است و همچنین این توانایی تمرکز ذهن روی یک موضوع، موضوع یا فکر می باشد. بدون اینکه حواس شما پرت شود. همچنین توانایی تمرکز و توجه و در عین حال نادیده گرفتن سایر افکار غیر مرتبط می باشد.همچنین به معنای توانایی انجام یک کار در یک زمان محسوب می شود، به جای پرش از یک موضوع به موضوع دیگر و از دست دادن توجه، وقت و انرژی. شما می توانید کتاب ها و سخنرانی های صوتی افراد معروف در این زمینه مانند جول اوستین را در وب سایت نازنین آذرسا تهیه کنید.

 

تمرکز چیست؟

 

تمرکز حالتی است که در آن تمام توجه شخص فقط در یک چیز غرق شده و از همه چیز غافل می باشد مانند تمرکز روی هدف یا روی کار. در طول تمرکز، ذهن بر روی هدف تمرکز دقت می کند و فقط یک فکر ذهن را به خود مشغول می کند. تمام انرژی ذهن در این یک فکر متمرکز می شود. توانایی فرمان دادن به ذهن و کنترل توجه معمول نیست و نیاز به آموزش دارد. بیشتر افراد توانایی کنترل توجه خود را ندارند و ذهن خود را منحصراً بر روی یک موضوع فکری برای هر مدت زمان متمرکز می کنند. آنها هر وقت بخواهند نمی توانند ذهن خود را تمرکز کنند. با این حال، تمرکز فعالیت غیر معمولی نیست. این تقریباً روزمره، برای همه اتفاق می افتد، اما بیشتر یک توانایی خودجوش و کنترل نشده است. این معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که در کاری علاقه داشته باشید یا از انجام آن لذت ببرید.

 

تمرکز چیست؟

 

متمرکز شدن

آیا توجه کرده اید که چگونه کودکان حتی هنگام بازی شما را نمی شنوند؟ آنها کاملاً درگیر بازی خود می شوند، تقریباً از همه موارد غافل می شوند. وقتی کتابی را می خوانید که بسیار جالب است، نمی شنوید که مردم فریاد می زنند یا نام شما را صدا می کنند. شما از محیط پیرامون خود غافل می شوید و هرگونه حس وقت را از دست می دهید.

این اتفاق زمانی می افتد که شما نامه مهمی می نویسید، فیلم یا بازی تماشا می کنید، شطرنج یا کارت بازی می کنید، یا وقتی مشغول فعالیت دیگری هستید که دوست دارید انجام دهید، جالب باشد یا لذت بخشد. این مثالها نشان می دهد که یک حالت توجه متمرکز ممکن است. با این حال، شما باید یاد بگیرید که به صورت آگاهانه و عمدی تمرکز کنید.

 

تمرکز چیست؟

 

شما همچنین باید بتوانید توجه خود را نه تنها به امور و فعالیتهای لذت بخش و لذت بخشی که دوست دارید، بلکه به کارهای و وظایف، کار یا تحصیل، کارهای خسته کننده و غیر جالب و همچنین اهداف خود معطوف کنید.

چرا تمرکز مهم است

توانایی تمرکز ذهن برای موفقیت در هر زمینه زندگی، در امور مادی و مالی، خودسازی و مراقبه بسیار مهم است. این توانایی به شما کمک می کند تا حواس پرت نشوید و در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند. شما برای رسیدگی به امور روزمره زندگی خود، برای پیگیری اهداف خود، ایجاد عادت ها و توانایی های جدید و مراقبه و کسب آرامش درونی به آن نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست